
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 3.4 V |
| Output Current | 3.5 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Quiescent Current | 2.5 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 200 kHz to 2.2 MHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$12.80390
Ext.Price$12.80390
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $12.80390 | $12.80390 |
| 10 | $12.41482 | $124.14820 |
